Ekonomi

New York Fed, ABD bankalarıyla dijital doları test edecek

New York Fed’in bir ünitesinin, dijital doları test etmek için bir düzine banka ve finans kurumuyla ortak çalışacağı bildirildi. Bu gelişme, Wall Street’in piyasadaki son çalkantıya rağmen kripto para gündemini ilerletmeye niyetli olduğunun bir işareti olarak algılandı.

Citigroup Inc. ve Wells Fargo & Co.’nun da ortalarında bulunduğu bankalar, 12 haftalık testin bir kesimi olarak Fed’in New York İnovasyon Merkezi ile yeni bir network üzerinde çalışacak. Kelam konusu ağ ile bankaların müşterilerinin kendi fonlarını temsil eden dijital para ihraç etme simülasyonunu yapmasına imkan tanıyacak.

Yeni sistemin, dünyanın dört bir yanındaki bankalar ve hükümetler tarafından kullanılan sayısız sistem nedeniyle uzun ve yorucu bir süreç olan nakit para transferinde yaşanan sıkıntıları çözebileceği öngörülüyor.

Citigroup Ödemeler ve İş Geliştirme Genel Müdürü Tony McLaughlin, bu ve bunun üzere projelerin daha geniş ele alınacak bir biçimde geliştirilebileceğini söyledi.

Wall Street’in en büyük bankaları yıllardır, bankalar ortası ödemelerden ipotek ve hudut ötesi ticarete kadar her şey için işletmelerinde blockchain kullanımını araştırmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu