Haber

İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır’daki cami imamı olayına ilişkin soruşturma başlattı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde cuma namazı için gittiği camide Kaymakam Burak Akeller’in imama mikrofonla vurduğu iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Kaymakamlığın imamı hutbede şehitlerle ilgili kısmı okumaması konusunda uyardığını belirten Bakan Yerlikaya, “Bakanlığımız, olay sonrası ortaya atılan iddialarla ilgili soruşturma başlattı. Bazı sosyal medya hesaplarından yapılan yorum ve eleştiriler kasıtlıdır.” sözlerini kullandı.

ÇİFT SAVUNMASINA SORUŞTURMA

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde Kaymakam Burak Akeller’in cuma namazı için gittiği camide İmam MK’ye mikrofonla vurduğu iddiası büyük yankı uyandırdı. Valilik tezlerle ilgili soruşturma başlatırken, Kaymakam Akeller’e yönelik suçlamayı reddetti.

BAKAN YERLİKAYA: İLÇE VALİMİZ HAZİNİN TAMAMININ OKUNMASINI SAĞLADI

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da yaptığı açıklamada, kaymakamın hutbede şehitlerle ilgili kısmı okumayan imamı uyardığını ve tamamının okunmasını sağladığını belirtti. Yerlikaya, açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Diyarbakır-Kulp Kaymakamımız Burak Akeller, Cuma Hutbesi’nde “şehitlerimizle ilgili kısmı okumayan” cami imamına okumasını hatırlatarak, Cumhurbaşkanlığı tarafından gönderilen metnin okunmasını sağladı. Diyanet İşleri tamamıyla okundu.

“SORGULAMA BAŞLATILDI”

Olayın ardından ortaya atılan iddialar üzerine Bakanlığımızca soruşturma başlatıldı. Bazı sosyal medya hesaplarının inceleme sonucunu beklemeden yaptığı yorum ve eleştiriler kasıtlıdır. “Konuyu yakından takip ediyoruz.”

İLÇE VALİSİ AKELLER: KİMSEYE VURMADIM

Öte yandan Kaymakam Akeller, İmam MK’yi dövmediğini ancak kendisini uyardığını belirterek, “Bugün Cuma namazı için Kuba Camisi’ne gittik. Diyanet İşleri Genel Müdürlüğü’nün her hafta okunması gereken hutbede” dedi. Hizmetler, bu hafta şehitlerimiz için rahmet duası vardı. Caminin imamı bu kısmı okumadı, ben de hutbeden sonra dışarıda ona yüksek sesle tepki gösterdim. İmam, ‘Baskı yapılıyordu, o yüzden’ deyince Okumadım’ dedim sinirlendim ve ‘Sen devletin imamısın, kim baskı yapabilir?’ dedim. “Söyledim. Daha sonra gidip darp raporu aldı ama raporda iddia edildiği gibi darp olmadığı, bacağının ağrıdığı yazıyordu. Ben de olayı İl Valimize ilettim. İddia edildiği gibi devleti temsil eden biri olarak kimseye saldırmadım” dedi.

caykara-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu