Haber

Filistin Başbakanı İsrail’i soykırımla suçladı

Filistin Başbakanı Muhammed Ştiyye, İsrail’in Filistin halkına karşı “soykırım savaşı” yürüttüğünü belirtti.

Hükümetin Ramallah’taki haftalık kabine toplantısında konuşan İştiyye, önceliklerinin “savaş ve saldırganlığı durdurmak, yardım malzemelerinin Gazze’ye girişini sağlamak, sivilleri korumak ve zorla yerinden edilmeyi durdurmak” olduğunu belirtti.

İştiyye, İsrail saldırılarını “soykırım” olarak nitelendirerek sözlerine şöyle devam etti:

“İsrail’in yaptığı soykırım savaşıdır. Bu savaş, barbar, sömürgeci zihniyete sahip, öldürmek isteyen, masumlara ve çocuklara işkence etmekten zevk alan, camileri, kiliseleri bombalayan bir suç makinesi tarafından yürütülmektedir.”

Refah Sınır Kapısı’ndan giren yardım malzemeleri konusunu Mısır tarafıyla birlikte takip ettiklerini belirten İştiyye, Başkan Mahmud Abbas’ın Filistin halkına yönelik saldırıyı durdurmak için dünya liderleriyle temaslarını sürdürdüğünü belirtti.

İsrail’in aralarında bebeklerin de bulunduğu 1800 çocuğu öldürdüğüne dikkat çeken İştiyye, “Özgürlük, bağımsızlık ve devletimizi kurma arayışımız durmayacak, sömürgecilerin suçları topraklarımızdaki kararlılığımızı bozmayacak.” dedi.

İsrail’in “kara operasyonu”na ilişkin İştiyye, “İşgalci devletin liderlerinden kara işgali hazırlıklarına ilişkin duyduklarımız, yeni suçların, zulümlerin, tehcirlerin, intikam amaçlı cinayetlerin devam edeceği anlamına geliyor.” İfadelerini kullandı.

İştiyye, “uluslararası basının Gazze’ye girmesine ve burada işlenen işgal suçlarını belgelemesine izin verilmesini” davet ederek şunları söyledi:

“Halkımız, etnik temizlik ve soykırım politikaları uygulayan İsrailli liderlerin düşünce biçimini şekillendiren kibrin, suç eğilimlerinin ve yayılma hayallerinin üstesinden gelecektir.”

haber-gurpinar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu