Ekonomi

FDA güncellenmiş Kovid aşılarını onayladı

FDA, Moderna ve Pfizer’in ürettiği 2023-2024 güncellenmiş Kovid-19 aşılarının onayına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, Kovid-19’un etkilerinden daha iyi korunmak amacıyla onaylanan yeni mRNA aşılarının acil kullanım izni verildiği bildirildi.

Açıklamada, yeni aşıların Kovid-19’un Omicron varyantının XBB.1.5 alt değişkenine karşı etkili olduğu, daha önce aşı olup olmadığına bakılmaksızın 5 yaş ve üzeri bireylere tek doz aşı uygulanacağı belirtildi. Son dozun üzerinden en az 2 ay geçtikten sonra herhangi bir Kovid-19 aşısı geçmiş olmalıdır. mRNA Kovid-19 aşısını almaya hak kazandığı belirtildi.

Açıklamada, güncellenmiş aşıyı alan kişilerde eski aşılarda görülen yan etkilerin görülebileceği, bu aşıların halihazırda dolaşımda olan varyantlara karşı daha iyi koruma sağlamasının beklendiği belirtildi.

Açıklamada, mevsimsel grip aşısında olduğu gibi Kovid-19 aşılarının kompozisyonunun da yıllık olarak güncellenmesi gerekebileceğine işaret edilerek, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden (CDC) yetkililerin bir araya geleceği vurgulandı. yarın aşıyı kimin alması gerektiğini ve almaması gerektiğini tartışacağız.

CDC’nin onayının ardından yeni aşıların kullanıma sunulması bekleniyor.

Avrupa Birliği’nin (AB) sağlık kuruluşu Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), 2022 yılının son iki haftasında Avrupa’da koronavirüsler arasında XBB.1.5 oranının yüzde 2,5 olduğunu, ABD’de ise yüzde 2,5 olduğunu bildirdi. mevcut varyantların oranı ise yüzde 12 oldu. Daha hızlı yayıldığını bildirdi.

XBB.1.5 alt değişkeni ilk olarak Ekim 2022’de ABD’de tespit edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu