Haber

Bakan Yanık’tan deprem bölgesindeki “kayıp çocuklar” iddialarına yanıt: Böyle bir durum yok.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Satınalma ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AFAD Uyum Merkezi’nde Başkan Yardımcısı Fuat Oktay’ın ardından Kahramanmaraş’ta yaşanan deprem sonrası yürütülen çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Burns, müdahale planı kapsamında psikososyal destek hizmetleri ve yardımlardan Bakanlığın sorumlu olduğunu belirtti. Afet sonrası kısa sürede bölgeye sevk ettikleri psikososyal güçlendirme ekiplerinin sahada çalışmaya başladığını anlatan Yanık, bakanlığın sorumluluğunda olan ve vatandaşlar ile kurum ve kuruluşlar tarafından bağışlanan yardımların aynısını depreme gönderdiklerini söyledi. bölge.

“KİMSEYE TESLİM EDİLMEYE UYGUN DEĞİLDİR”

Yanık, şöyle devam etti: “Çocuklarımızla ilgili birkaç nokta vardı, onları da transfer ettik. Şu anda yatılı kurumlarımızda kalan ve hizmet veren vatandaşlarımız ve sakinlerimizle herhangi bir sorunumuz yok. Refakatsiz çocuklar bugün çok konuşulan bir konu haline geldi. şu anda bölgedeki kurumlarımıza götürdüğümüz çocuklardan sorumluyuz, bunun dışında enkazdan çıkarılıp hastanelere kaldırılan ve tedavileri tamamlanan çocuklar rastgele bir yere teslim ediliyor. Sağlık Bakanlığımızla yaptığımız çalışmalar çerçevesinde rastgele bir kişiye ‘Komşuyum, akrabayım, akrabayım’ diyen Sağlık Bakanlığımız dışındaki üçüncü şahıslara değil.

“YANLIŞ BİLGİNİN BAŞLADIĞINI GÖRÜYORUZ”

Çocuklarımızı Bakanlığımıza teslim ettikten sonra anne-baba veya yakınlarının kimlik tespitlerini müteakip ailelerine sadakatle teslim edeceğiz. Bunu özellikle paylaşmak istiyorum. Çünkü görüyoruz ki hem kamuoyunda bir endişe var hem de maalesef bazı kümelerde bir dezenformasyon var. Bu noktada lütfen milletimiz, ailelerimiz ve ilgili kesimler barışsın. Enkazdan çıkarıldıktan sonra çocuklarına ulaşamayan ve birbirlerinden haber alamayan aileler Bakanlığımızın rastgele bir birimine başvurabilirler. Denetimimiz altında olursa gerekli uyumu sağlar, bir araya getirmeye çalışırız.”

espiyeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu